Jak dbać o zdrowie dziecka i zapewnić mu najlepszy start w dorosłość?
Często zadajecie mi pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej u dzieci. Pytacie, jak często należy przychodzić na profilaktyczne badania u lekarza, jak często pobierać morfologię, co ile powtarzać badanie moczu. Pytania jakże ważne, bo któż z nas rodziców nie chce zadbać o zdrowie swojego dziecka?
Na czym polega dbanie o zdrowie dziecka?
Czy naprawdę trzeba regularnie odwiedzać pediatrę i czasem pobierać krew? Tak, trzeba, ale o tym później. Czy to wystarczy? Absolutnie nie.
Okresowe pobieranie krwi to nie wszystko!
Zacznijmy od podstaw. A podstawą dbania o zdrowie są właściwy styl życia i dobrze zbilansowana dieta dziecka! To my, rodzice, decydujemy o tym co dziecko je i jak spędza czas.
A co ma jeść? W prosty sposób ogólne zasady żywienia zostały ujęte w tzw. piramidzie żywienia. Produktów na szczycie powinno znaleźć się w diecie najmniej, a tych na dole – najwięcej.
Czy zauważyliście coś nowego w poniższej piramidzie?
Otóż, podstawą piramidy, a tym samym podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Cytując za Instytutem Żywności i Żywienia, „spożywanie zalecanych w Piramidzie produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce.”
Dodatkowo, spójrzcie co jest na bokach? Z jednej strony woda, a z drugiej przekreślone słodycze. Dzieci nie powinny pić soków, herbatek i innych słodzonych napojów, lecz po prostu dajcie im wodę!
Zdrowe żywienie dzieci najlepiej zacząć od razu. Na każdym kolejnym etapie jest tylko trudniej
Rozwijając temat dalej, poznajcie 10 zasad zdrowego żywienia wg Instytutu Żywności i Żywienia:
1. Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny)
2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości
3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste
4. Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i częściowo serem
5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jajka. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.
8. Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu Fast food.
9. Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami
10. Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą
Czy dzieci mogą jeść słodycze?
Piramida zdrowego żywienia przekreśla cukier i słodycze. Czy jednak dzieci mogą czasem dostać coś słodkiego?
Tak, mogą 🙂
Lecz uwaga! W diecie dziecka potrafi ukryć się bardzo dużo cukru! Jeżeli więc chcesz podać dziecku słodycze zastanów się, czy nie dostało już dzisiaj swojej porcji cukru ukrytej w innych produktach.
Cukier – dodatek, który lekceważymy
Cukier (sacharoza), a także cukry proste (glukoza, fruktoza) są częstym dodatkiem do żywności.
Przykładowo, mała porcja kolorowych płatków śniadaniowych to 2-3 łyżeczki cukru, jeden baton lub słodka bułka kupiona w szkolnym sklepiku to 3-4 łyżeczki, puszka coli – 7 łyżeczek. W rezultacie, przez cały dzień ilość cukru sumuje się często do 20 – 30 łyżeczek!
5-latek zjada tyle cukru, ile sam waży
Jak zauważyli Brytyjczycy, dziecko w wieku 4-10 lat zjada średnio 5500 łyżeczek (22 kg) cukru rocznie. To masa ciała przeciętnego 5-latka!
A jaki jest limit? Otóż, dziecko w wieku przedszkolnym powinno dostać nie więcej niż 4 łyżeczki, a szkolnym – 8 łyżeczek dodatkowego cukru dziennie.
Polecam kompot zastąpić wodą, a sok porcją surowych owoców
Nie dajmy się też zwieść wrażeniu, że soki i kompoty, nawet te domowej roboty, to zdrowa bomba witaminowa. Bomba tak, ale raczej cukrowa 😉 W jednej szklance soku kryje się przeciętnie 4-5 łyżeczek cukru. Co więcej, uczulam także na wody smakowe. Nigdy nie kupujcie ich swoim dzieciom! Szklanka popularnej wody truskawkowej to ponad 2 łyżeczki cukru, a cała butelka – aż 14 łyżeczek!
Polskie dzieci są coraz grubsze
Badanie prowadzone przez WHO, koordynowane przez Instytut Matki i Dziecka ujawniło, że w Polsce jedna trzecia uczniów klas drugich i trzecich (31,2 proc.) cierpi z powodu nadwagi (18,5 proc.) lub otyłości (12,7 proc.). Co trzeci polski 8-latek waży za dużo!
Jedną z przyczyn jest niewłaściwe komponowanie diety oraz zupełnie nieświadome zwiększanie kaloryczności posiłków poprzez podawanie dzieciom produktów zawierających dodatek cukru.
Pamiętajcie, że nadwaga w dzieciństwie to problemy z masą ciała w dorosłym życiu. Osoby otyłe mają znacznie większe ryzyko stłuszczenia wątroby, astmy, schorzeń ortopedycznych, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, chorób serca, a nawet nowotworów.
Nie chcemy takiej przyszłości dla naszych dzieci!
Od dzisiaj podczas zakupów czytamy etykiety i wybieramy mądrzej!
O tym kiedy pobierać krew zdrowemu dziecku przeczytasz tutaj.